Zubné
implantáty

Pod vedením Prof. Dr. Ihdeho zo Švajčiarska sme niekoľko rokov intenzívne študovali implantačné techniky ošetrenia pomocou bazálnych implantátov BOI® a BCS® v redukovanej ponuke kosti a dnes ako jediní na Slovensku dokážeme úspešne a s vysokou istotou výsledku ošetrovať komplikované prípady, ktoré už nie sú konvenčnými technikami riešiteľné.

Čo je to zubný implantát? BOI® a BCS® zubné implantáty Ako dlho vydržia implantáty? Prečo BOI® a BCS® implantáty Prečo aplikovať implantát? Ako postupujeme pri implantátoch Prečo Stomaklinik? Cena zubných implantátov
Poradňa - Otázky a odpovede (FAQ) Galéria

Čo je to zubný implantát?

Implantát je titánová skrutka zavedená malým operačným zákrokom do kosti čeľuste alebo sánky na miesto chýbajúceho zubu. V podstate nahrádza jeho chýbajúci koreň. Pri hojení, ktoré zvyčajne trvá 6 mesiacov v čeľusti a 3 mesiace v sánke, kosť pevne obrastie implantát a čiastočne vrastie do jeho štruktúry. Na takto pevne uchytený pilier potom môžeme bezpečne a natrvalo nasadiť korunku, mostík alebo protézu. V ústach sa už nič nepohybuje a nevypadáva, nikto nespozná, že nosíte zubnú náhradu. Keďže implantáty pevne a bezpečne sedia, môžete spokojne jesť chutné jablká, žuť mäso, či odkusovať kôrku chleba. Toto zvýšenie kvality života si cenia pacienti najviac.

protetikaprotetika

BOI® a BCS® zubné implantáty. Zubné implantáty pri nedostatku kosti.

Klasické vložené valcové implantáty dokážu nahradiť jeden zub, skupinu zubov alebo celé zuboradie, či stabilizovať protézu. Pri návšteve implantológa však veľa ľudí počuje: „Máte málo kosti, musíme najskôr augmentovať – kosť rozšíriť, či predĺžiť pridaním umelej, alebo v extrémnych prípadoch vlastnej kosti, odobranej operačným zákrokom z uhla sánky, brady či aj z panvy“. Takýto zákrok okrem bolestivosti prináša aj zvýšené riziko neprihojenia sa novej kosti a náročné hojenie odberného miesta, o časovej a finančnej stránke nehovoriac.

Na obdobie po vytrhnutí zubov, pri rozsiahlych augmentáciách, či čakaním na vhojenie sa bežných dvojfázových valcových implantátov sú pacienti vybavení vyberacou protézou, čo pre mnohých znamená profesionálne či estetické „znemožnenie sa“. Mixér sa stáva ich najlepším domácim priateľom, strava je prispôsobená možnostiam žuvania a často prehĺtajú nerozžuté kúsky, čo v konečnom dôsledku prináša aj zažívacie problémy.
V takom prípade sú BOI® a BCS® implantáty záchranou pred čiastočnými či celkovými protézami. Ich výhodou je vyvarovanie sa rizikových zákrokov, finančná a časová úspora (ušetrí sa približne tretina nákladov na ošetrenie, lebo pre oba typy implantátov netreba augmentovať). Najdôležitejšie pre mnohých pacientov ale je, že sú vôbec ošetriteľní pomocou BOI® a BCS® implantátov.

BOI® a BCS® implantáty je možné použiť pre prípady s minimálnou ponukou kosti – na ich zavedenie stačí kosť, ktorá je až o 60 % menšia ako kosť potrebná na zavedenie valcových implantátov. Tieto implantáty sa vďaka svojmu tvaru spoľahlivo vhoja aj v kosti vysokej či hrubej 2-3 mm. Okamžitá implantácia je možná aj v parodontálnom chrupe – počas jedného sedenia sa kývavé zuby odstránia, kosť sa upraví a vložia sa implantáty. To znamená nielen ušetrenie pacienta od ďalšieho chirurgického zákroku, ale aj ďalšiu finančnú úsporu. Rýchle a efektívne ošetrenie predchádza ďalším možným komplikáciám. Nespornou výhodou oproti iným druhom implantátov je to, že po ich vložení nie je potrebné čakať na ich vhojenie, resp. novotvorbu kosti po augmentácii, ale sa zaťažujú okamžite, čo znamená, že pacient odchádza s fixne nasadenou provizórnou, ale najčastejšie s definitívnou náhradou do cca. 10 dní po vložení implantátov.

BOI® implantáty majú tvar obráteného písmena T a zavádzajú sa v lokálnej anestézii do čeľuste z bočnej strany.

protetikaprotetika

BCS® implantáty majú tvar samoreznej skrutky so širokým závitom a ako alternatíva k BOI® implantátom sa používajú v úzkej, ale vysokej kosti.

protetikaprotetika

Oba typy implantátov sú zakotvené veľkou plochou vo vonkajšej strane kosti, ktorá je oproti jej vnútornej strane (kam sa zavádzajú valcové implantáty) tvrdá a krvou dobre vyživovaná. Preto môžu byť tieto implantáty okamžite zaťažené fixnou protetickou prácou, ktorá je spravidla vyhotovená behom niekoľkých dní. Implantáty sa vďaka svojmu tvaru spoľahlivo vhoja i v kosti vysokej 2-3 mm, v ktorej je bez predchádzajúcej prípravy augmentáciou absolútne nemožné vloženie akéhokoľvek iného implantátu. Bolestivosť po odoznení anestézie nie je o nič väčšia ako po bezproblémovej extrakcii zuba, jediné, s čím treba počítať, je bezbolestný opuch.

Ako dlho vydržia implantáty?

BOI® a BCS® metóda nie je žiadna novinka, má za sebou 30 rokov skúseností. Dlhodobé štúdie ukazujú, že 10 rokov po implantácii je až 90 % BOI® a BCS® implantátov plne funkčných. Samozrejme, tomuto výsledku predchádza kvalitná domáca starostlivosť a pravidelné kontroly. Takto môžu implantáty vydržať aj do konca života.

Prečo BOI® a BCS® implantáty

Pacienti sa nás často pýtajú, či je vhojovanie klasických valcových a BOI® a BCS® implantátov rozdielne, a ktoré implantáty sú pre kosť vhodnejšie. Odpoveď je jednoduchá: kosť nevie, ktorý druh implantátu je práve vložený, kosti je to v podstate jedno. Dôležitým aspektom úspešnej implantácie je hĺbková znalosť kostného metabolizmu a jej štruktúry, rovnako ako kontrola žuvacej sily.

protetika

Predstavte si špikovú kosť: po obvode je kosť hrubá a pevná a v strede riedka. Do tejto riedkej kosti sa vkladajú všetky bežné implantáty a preto sa vo veľkej väčšine prípadov v nej musia minimálne 3 až 6 mesiacov vhojovať, aby sa následne mohli zaťažiť protetickou prácou. Naopak, nami používané implantáty sa pevne zarežú svojim závitom práve o túto hrubú kosť a preto sa môžu zaťažiť aj okamžite, čo je ich nesporná výhoda.

Počas vhojovacej fázy zostávajú BOI® a BCS® implantáty pevne ukotvené v okrajovej tvrdej časti čeľustí, v tzv. kortikalis. Zároveň je niekoľko implantátov alebo implantátov a vlastných zubov (tak, ako to je bežné v klasickej ortopedickej chirurgii) navzájom zdlahovaných mostíkom, čo vedie k zlepšeniu ich ukotvenia a iniciálnej stability až po konečné zhojenie.

Hlavné výhody:

Využitie podstaty pacientovej kosti
Okamžité/rýchle zaťaženie
Minimálna ponuka kosti
Okamžité zavedenie implantátu ihneď po vytrhnutí zubov
Priaznivé rozloženie biomechanického zaťaženia

Bazálne BOI® a BCS® implantáty sa začínajú stále viac používať k zabráneniu riskantného, drahého a časovo náročného zväčšovania kosti. Dovolia nám pomôcť pacientom okamžite a uchovať ich schopnosť žuvať pomocou pevných náhradných zubov.

Prečo vložiť implantát?

Bezzubosť alebo neprítomnosť niektorých zubov nie je otázkou veku. I mladí pacienti môžu stratiť jeden alebo viac zubov vďaka zlej ústnej hygiene, alebo pri nejakej nehode. Niektorým pacientom zub alebo zuby nikdy nevyrastú, čo je zapríčinené genetickými poruchami.
Bez ohľadu na vek je veľmi nepríjemné žiť bez jedného, viacerých alebo všetkých zubov.

Bezzubosť môže zapríčiniť i ďalšie problémy:

Dlhodobé štúdie ukazujú, že bazálne implantáty majú veľmi dobré dlhodobé výsledky aj u silných fajčiarov či u pacientov s určitými celkovými ochoreniami. Jedným z hlavných dôvodov je, že dostavby kosti a kostné transplantácie pri BOI® a BCS® implantátoch nie sú potrebné. Práve takéto manipulácie s kosťou sú u týchto pacientov extrémne riskantné.

Ako postupujeme pri zubných implantátoch.

  1. Konzultácia
    Na úvodnej konzultácii urobíme panoramatický RTG snímok, na ktorom zhodnotíme kosť a vyšetríme ústnu dutinu, kde zhodnotíme stav zbytkového chrupu, ďasien a hygienu.
    Vypočujeme si vašu predstavu a spolu prejdeme možnosti dopracovania sa k želanému výsledku. Fyzicky vám predvedieme ako vyzerajú jednotlivé zubné náhrady a vysvetlíme vám celý postup a priebeh ich vyhotovenia.

    Na základe tohto všetkého vypracujeme návrh a cenu protetického ošetrenia.

  2. Implantácia
    V našej ambulancii pri lokálnom umŕtvení malým chirurgickým zákrokom bezbolestne vsadíme implantát do kosti. Vsádzanie trvá len niekoľko minút. V závislosti od typu použitého implantátu a kvality kosti ho necháme podľa potreby 3 až 6 mesiacov vhojiť, alebo prejdeme hneď na protetické dokončenie.
    Implantáty radu KOS, BOI® a BCS®, ktoré používame, sú vhodné na okamžité zaťaženie s protetikou vyhotovenou do 7-10 dní.

  3. Protetické dokončenie
    Pokiaľ sme nechali implantáty vhojiť, spravíme nový RTG snímok a na ňom skontrolujeme stupeň vhojenia. Keď je všetko v poriadku, urobia sa odtlačky, skúška a cementujeme hotovú prácu – všetko bezbolestne.

  4. Pravidelné kontroly
    Po nasadení protetickej práce na implantát sú potrebné pravidelné návštevy v našej ambulancii, pri ktorých kontrolujeme stav hygieny, záhryzu a žuvania. Pokiaľ si pacient dá ošetriť zub nakusujúci na protetickú prácu nesenú zubnými implantátmi u iného ošetrujúceho lekára, je taktiež potrebná kontrola, aby nová plomba či korunka nespôsobila nesprávnym žuvacím dotykom vykývanie implantátu.

Prečo Stomaklinik?

Pod vedením Prof. Dr. Ihdeho zo Švajčiarska sme niekoľko rokov intenzívne študovali implantačné techniky ošetrenia pomocou bazálnych implantátov BOI® a BCS® v redukovanej ponuke kosti a dnes dokážeme úspešne a s vysokou istotou výsledku ošetrovať komplikované prípady, ktoré už nie sú konvenčnými technikami riešiteľné.

Denno denne úspešne riešime prípady, kde nás vyhľadajú nešťastní pacienti s tým, že sme ich poslednou záchranou pred protézou. Vyhľadávajú nás aj pacienti s terminálnym štádiom parodontózy - keď sa im už všetky zuby kývu a lekári im ich nechali na „dožitie“ a nikto iný ich už pred protézou nedokáže zachrániť.

Cena zubných implantátov.

Keďže stav zbytkového chrupu a kosti, zhryzové pomery a požiadavky na výsledné protetické riešenie sú u každého pacienta prísne individuálne, nie je možné stanoviť cenu ošetrenia bez konzultácie.

Na úvodnej konzultácii urobíme panoramatický rtg snímok, na ktorom zhodnotíme kosť a vyšetríme ústnu dutinu, kde zhodnotíme stav zbytkového chrupu, ďasien a hygienu.
Vypočujeme si vašu predstavu a spolu prejdeme možnosti dopracovania sa k želanému výsledku. Fyzicky vám predvedieme ako vyzerajú jednotlivé zubné náhrady a vysvetlíme vám celý postup a priebeh ich vyhotovenia.
Až na základe tohto vypracujeme návrh a cenu protetického ošetrenia.

Poradňa pre zubné implantáty – Otázky a odpovede (FAQ)

Výsledok 3 dni po vsadení implantátu (KOS)
Pred
Po
Chýbajúci zub nahradený implantátom (KOS)
Pred
Po
Chýbajúci zub nahradený implantátom (KOS)
Pred
Po
Bezzubá sánka s masívnym ústupom kosti
Vložené 4 miniimplantáty na fixáciu totálnej vyberacej náhrady
Pred
Po
Horná a dolná keramická náhrada nesená BOI implantátmi a zostatkovými zubami stav po 5tich rokoch
Horná keramická náhrada nesená BCS implantátmi
rtg snímok, v sánke viditeľný KOS implantát
Osadené valcové implantáty v sánke počas vhojovacej doby
Silne kývavé zuby v parodontickej kosti. Kompletné protetické riešenie vyhotovené za 7 dní.
Nevyhovujúca horná fixná náhrada. Kompletné protetické riešenie nesené implantátmi vyhotovené za 7 dní.
Náhrada chýbajúcich zubov implantátmi a keramickými korunkami
Pred
Po
Náhrada chýbajúcich zubov keramickou náhradou nesenou implantátmi
Pred
Po
Kovoživicová fixná náhrada nesená implantátmi
Bezzubá čeľusť s masívnym ústupom kosti po parodontóze osadená BCS implantátmi a fixným mostíkom
Pred
Po
Vhojovacia skrutka | Nasadená korunka
Klasické valcové implantáty
gingivaformer | vyformované ďasno | naskrutkovaná nadstavba | nasadená korunka
Náhrada horných malých rezákov implantátmi
gingivaformer | keramické korunky nesené implantátmi | bočný pohľad
Pred
Po
Po
Náhrada očného zuba implantátom
Pred
Po