Parodont je väzivový závesný aparát zuba, zubný cement, ďasno a alveolárna kosť, v ktorej sú vsadené zuby.
Vo všeobecnom ponímaní dosiaľ pretrváva chybný názor, že zdravý zub je zub bez kazu. Často sa ale stáva, že pacient stráca úplne zdravé zuby bez jedinej plomby len preto, že sa extrémne kývali.
Jedným z najčastejších ochorení ďasna a tkanív okolia zuba je parodontitída (známa pod ľudovým názvom paradentóza). Hneď po zubnom kaze je druhým najčastejším ochorením ústnej dutiny. Pokliaľ nie je zavčasu podchytená a liečená, môže viesť až k predčasnej strate zubov. Vzhľadom k tomu, že príčina ochorenia je známa, môžeme proti tomuto ochoreniu účinne bojovať.
Príčiny parodontitídy
Príčinou tohto ochorenia sú baktérie, ktoré sa ukladajú na krčkoch zubov v povlaku (plaku). Pokiaľ sa tento plak dôkladnou ústnou hygienou neodstráni, minerály, ktoré sa nachádzajú v sline, mineralizujú zubný plak a vzniká zubný kameň. Tento sa môže nachádzať nad ďasnom a pod ďasnom. Tvorba a výskyt zubného kameňa sú variabilné a individuálne. Po čase vznikne zápal ďasna - začervenanie, opuch a náchylnosť na krvácanie. Pokiaľ tento zápal nie je liečený, môže zničiť vlákna, ktoré spájajú zub s kosťou, čo následne vedie k odbúraniu kosti. Bez vlákien, spájajúcich zub s kosťou, sa začínajú zuby kývať, čo vedie k ďalšej strate kosti a tým neodvratne k strate zuba.
Mnoho ľudí se mylne domnieva, že občasné krvácanie ďasna pri čistení zubov je normálne. Zdravé ďasná však nekrvácajú, ich krvácanie je vždy prejavom zápalu. U fajčiarov niekedy prejav krvácania celkom chýba, preto môže ochorenie prebiehať dlho i bez akýchkoľvek vonkajších príznakov.
Galerie
Parodontitídu mnohí pokladajú za dedičné ochorenie, ktoré majú po rodičoch. To je všeobecne vžitý omyl. U väčšiny prípadov sa jedná o dôsledok zlej ústnej hygieny. Ochorenie môže byť vyvolané aj stresom, osteoporózou, diabetom a fajčením. Odstránenie zubného kameňa je preto dôležitou súčasťou v prevencii a liečbe ochorení závesného aparátu zuba.
Možné príznaky a symptómy gingivitídy a parodontitídy:
- červené, až bordové napuchnuté ďasno
- ďasno krváca pri dotyku
- ústup ďasna
- zuby sú citlivé na podnety, ďasno bolí
- zuby sa začínajú kývať
- nepríjemná chuť v ústach
- zápach z úst
- kosť sa nebezpečne odbúrava
- „ dlhé“ zubné krčky
Ochorenie môžeme rozdeliť do štyroch štádií. Prvé štádium sa volá gingivitis. Ako gingivitídu (zápal ďasien) spozorujete? Zapálené ďasná sú až tmavočervené, opuchnuté a pri podráždení krvácajú. Zdravé ďasná majú bledoružovú farbu, celkom vypĺňajú medzizubné priestory a pri podráždení (napr. pri umývaní zubov) nekrvácajú. Ak krvácajú ďasná pri umývaní zubov, podvedome si skúšame tieto miesta šetriť a čistíme ich nedostatočne so slabším tlakom. Práve opak je potrebný - zo zapálených oblastí musí byť povlak mimoriadne dôkladne odstránený. Gingivitída je liečiteľná a dá sa jej zbaviť pomocou intenzívnej hygieny ústnej dutiny.
Druhé, tretie a štvrté štádium je počiatočným, stredným a pokročilým štádiom parodontitídy. Infekcia už narušila alebo úplne zničila kosť, čo môže viesť až ku strate zuba.
Ošetrenie parodontitídy
Základná konzervatívna liečba
Ako prvé sa musíme zbaviť bakteriálnej infekcie. Z toho dôvodu vás poučíme o správnej ústnej hygiene a vybavíme vás protizápalovými prostriedkami. Nasleduje ošetrenie u našej dentálnej hygieničky, ktorá vás zbaví povlakov, zafarbení a dôkladne vyčistí pomocou ultrazvuku priestor medzi zapáleným ďasnom a koreňom zuba od zubného kameňa. Môžeme využiť aj „air-flow“ prístroj (tzv. pieskovanie), ktorý odstraňuje kameň, povlaky a zafarbenia pomocou prúdu prášku, ktorý je schopný sa dostať aj pod ďasná.
Pokiaľ sú vzniknuté vačky hlboké, je potrebný tzv. deep scaling (hĺbkové odstránenie zubného kameňa) a root planing (vyhladenie koreňa). Povrch koreňa sa tak pripraví na opätovné uchytenie ďasna.
V prípade značného zápalu ďasna vpravíme hlboko do takto vyčisteného priestoru antibiotickú mastičku, aby sme sa zbavili baktérií spôsobujúcich tento zápal.
Pacient pokračuje doma zvýšenou ústnou hygienou za pomoci protizápalových zubných pást a antiseptických ústnych vôd s obsahom chlórhexidínu. Použitie dentálnej nite a v prípade potreby aj medzizubných kefiek je samozrejmosťou.
V prvej fáze parodontálneho ošetrenia skontrolujeme výplne, tie previslé sa buď pribrúsia alebo vymenia, lebo práve tam sa vo zvýšenej miere ukladajú baktérie. Uvoľnené kývajúce sa zuby vieme navzájom zadlahovať a takto redukovať ďalšie odbúravanie kosti.
Pri tejto terapii zredukujeme škodlivú bakteriálnu flóru, podporíme tú zdravú, odstránime zápal ďasna a tým aj vačky, do ktorých sa ľahko ukladá plak. Stratené (ujdené) ďasno ale získame späť len v malej miere. Pokiaľ je strata ďasná veľká, musíme prejsť na chirurgickú fázu liečby.
Chirurgická liečba
Po ukončení konzervatívnej fázy terapie sa zhodnotí získaný stav a rozhoduje sa o eventuálnej potrebe operatívneho zákroku.
Ten by však bez predchádzajúcej úpravy hygieny a vyliečenia zápalu nebol úspešný.
Operatívne zákroky môžu byť preventívne - rušenie ťahov slizničných rias, prehĺbenie vestibula, korekcia nedostatku pripojenej gingívy pomocou slizničných štepov a pod.
Z liečebných operatívnych zákrokov robíme operácie už postihnutého parodontu ako otvorené kyretáže, augmentácie kosti metódou riadenej kostnej regenerácie.
K estetickým operatívnym zákrokom patrí krytie obnažených krčkov zubov v línii vysokého úsmevu.
Často, pokiaľ sa zachytila parodontitis vo včasnom štádiu, je možné operatívnu fázu vynechať a previesť pacienta do fázy tretej - recallu.
Recall
Úspešné ukončenie prvej či druhej fázy ošetrenia neznamená, že pacient je definitívne vyliečený a stav parodontu je na úrovni pred začiatkom ochorenia. Jedná sa len o fázu stabilizácie bezzápalového stavu. Pri pravidelných kontrolách vieme okamžite zasiahnuť v prípade opätovného vzplanutia ochorenia. Taktiež je potrebné neustále kontrolovať ústnu hygienu a v prípade potreby aj častejšie odstraňovať zubný kameň.
Náhrada stratených zubov
Pokiaľ vplyvom parodontitídy došlo k strate zubov môžeme ich nahradiť pomocou implantátov.
Behandlungszeiten:
Ordination nur nach telefonischer Voranmeldung
mapa
Montag: | 9.00 – 19.00 |
Dienstag: | 9.00 – 17.00 |
Mittwoch: | 9.00 – 19.00 |
Donnerstag: | 9.00 – 17.00 |
Freitag: | 9.00 – 12.00 |
mapa