Dentálna
hygiena

Trendom dnešnej doby je pravidelná návšteva dentálnej hygieničky. Najnovšie medicínske poznatky dokazujú, že zlý stav ústnej dutiny súvisí s vážnymi zdravotnými problémami, ako sú mozgové príhody, zápaly kĺbov, srdcovo-cievne problémy, poruchy tráviaceho traktu, cukrovka a pod. Čistotou ústnej dutiny teda výrazne ovplyvňujete Vaše celkové zdravie a imunitu.

Čo je dentálna hygiena? Ako vzniká zápal? Ako prebieha ošetrenie?
Galéria Cenník

Čo je dentálna hygiena?

Dentálna hygiena by mala byť nedeliteľnou súčasťou nášho života. Nemáme na mysli klasickú starostlivosť o čistotu zubov, ktorú by ste mali vykonávať dvakrát denne doma, ale profesionálnu, ktorú u nás pacientom robí dentálna hygienička. Dentálna hygiena je účinná liečebno-preventívna metóda modernej stomatológie, ktorá vedie k zachovaniu vlastných zubov v ústach po celý život.

Dentálna hygiena je preventívne opatrenie zamedzujúce vznik zápalových ochorení a deštrukciu závesného aparátu zubov, ktoré vedú k „paradentóze“ – kývavosti a až vypadávaniu zdravých zubov.
Keďže vlákna, ktoré držia zub v kosti, zatiaľ nevieme nahradiť, dentálna hygiena je spôsob, ako zastaviť deštrukčný proces, alebo mu úplne predísť.

Ako vzniká zápal?

Najčastejšou príčinou vzniku chorôb tvrdých a mäkkých zubných tkanív je povlak. Je príčinou vzniku zubného kazu a zápalových ochorení parodontu – ďasna a hlbších štruktúr, ktoré ukotvujú zub v kostnom lôžku.
Ústna dutina je vstupnou bránou tráviaceho a čiastočne aj dýchacieho systému, to znamená, že je aj prvou prirodzenou bariérou pre vstup nežiadúcich látok (mechanických, chemických a bakteriálnych) do organizmu. V dutine ústnej sa nachádza množstvo rôznych druhov baktérií. Delíme ich na tzv. dobré, zlé a také, ktoré sú buď neutrálne, alebo zlé, podľa podmienok v ústach.

Dobré baktérie slúžia na to, aby udržiavali potrebné pH v ústach a pomáhajú tiež pri štiepení potravy. Zlé sú tie, ktoré do úst nepatria a vyvolávajú ochorenia. Tie neutrálne, alebo zlé sú také, ktoré nezapríčiňujú žiadne problémy, kým nemajú vytvorené vhodné podmienky. Akonáhle sa nedostatočnou hygienou vytvoria podmienky, premnožia sa a vyvolajú ochorenie.

Už dve hodiny po čistení zubov sa začína vytvárať nový povlak. Vytvára sa zo zvyškov potravy, odumretých buniek sliznice dutiny ústnej, z nečistôt, ktoré vdychujeme. Pri žuvaní dochádza k mechanickému rozomieľaniu potravy zubami, ale aj chemickému štiepeniu látok priamo v ústach, ktorému napomáhajú enzýmy, slina, mikróby, pričom vznikajú kyslé produkty. Všetky tieto zvyšky priľnievajú k zubom, usádzajú sa medzi zubami, v ryhách stoličiek a na okraji ďasien. Žuvaním tvrdej potravy sa zo zubov tento povlak mechanicky čiastočne stiera. Samoočisťovaniu napomáhajú aj sliny, ktoré zuby obmývajú, jazyk, dotyk líca a aj niektoré druhy potravy, ako napr. jablko, surová zelenina či žuvačky.
Ak si zuby dôkladne nevyčistíme, dochádza k množeniu povlaku, v ktorom sa ukadajú baktérie, ktoré produkujú kyslé splodiny ich látkovej premeny. Tieto naleptávajú sklovinu – začína vznikať zubný kaz, dráždia ďasno – vyvolávajú zápal. Zapálené ďasno začne krvácať, zuby môžu byť citlivé na zmeny teploty, čo je pre nás znamenie, že niečo nie je v poiadku. Ak si zuby niekoľko dní dôkladne neočistíme, zo slín a prijímanej potravy sa do tohto povlaku začnú usádzať minerálie a z mäkkého povlaku vzniká zubný kameň. Tento svojimi ostrými výstupkami chronicky dráždi ďasno a preto sa už aj pri zlepšenej hygiene častokrát nevieme zbaviť vzniknutého zápalu a krvácania ďasien. Ak tento stav trvá dlho, začne ustupovať ďasno, na RTG snímke je vidieť ústup kosti, zub je čím ďalej tým menej ukotvený v kostenom lôžku, začne sa kývať. V ústach to vyzerá ako keby zub narástol – on sa však odkrýva ústupom ďasna.

Ako prebieha ošetrenie?

Dentálna hygienička ultrazvukom a kyretami odstráni nad i pod ďasnom ako aj z parodontálnych vačkov všetko, čo spôsobuje zápal. Ultrazvukom najskôr odstráni veľké nánosy zubného kameňa, keď treba, tak špeciálnymi kyretami vyhladí povrch koreňa a leštiacou pastou vyleští povrch zuba a odstráni pigmentácie.

Naučí vás správnu techniku čistenia zubov a používania zubnej nite, doporučí vhodné pomôcky na individuálnu ústnu hygienu. Naučí rodičov starať sa o chrup detí, pretože dieťa nie je dostatočne zručné, aby si vedelo chrup dôkladne vyčistiť a rodičia musia dočisťovať zúbky. Mliečny zub má svoj význam a je potrebné ho v ústach zachovať do jeho výmeny za trvalý. Pri predčasnej extrakcii prichádza k posunu trvalých zubov a dieťa potrebuje čelustno-ortopedický aparát (strojček). Návšteva dentálnej hygieničky je pre dieťa nebolestivé zoznámenie sa so stomatologickým kreslom a pri dobrej spolupráci dieťa nikdy nemusí zažiť bolesť zuba, pretože čisté zuby sa nekazia.

Dentálna hygienička poradí pacientom s ortodontickým aparátom – strojčekom, ako čistiť zuby pod aparátom, v okolí zámkov, pod drôtikmi, ako sa dostať k ďasnám. Odporučí správne pomôcky a naučí ako s nimi správne pracovať. Chrup pod aparátom profesionálne vyčistí a ošetrí fluoridovým roztokom. Profesionálnou dentálnou hygienou sa dá odstrániť zápach z úst, ktorý až v 80 % prípadoch spôsobujú práve neodstránené povlaky a v nich prítomné baktérie, ktoré rozkladajú zvyšky potravy.

Čisté zuby sa nekazia a ten, kto vie ako na to, ušetrí čas, peniaze, ale hlavne bolesť.

Cenník

Ústna hygiena – profylaktická inštruktáž na modeli15,00 €
Ústna hygiena – profylaktická inštruktáž v  ústach pacienta25,00 €
Inštruktáž a nácvik ústnej hygieny u detí na modeli10,00 €
Inštruktáž a nácvik ústnej hygieny u detí v ústach pacienta25,00 €
Kontrola ústnej hygieny7,00 €
Odstránenie zubného kameňa – jeden kvadrant15,00 € - 25,00 €
Lokálna fluoridácia – za zuboradie25,00 €
Pieskovanie40,00 €
Pulírovanie25,00 €
Odstránenie zubného kameňa – 4 kvadranty 50,00 € - 100,00 €
Sfarbenie zubov odstránené pulírovaním
Pred
Po
Sfarbenie zubov odstránené pulírovaním
Pred
Po
Odstránená časť zubného kameňa
Pred
Po
Sfarbenie zubného povlaku plakdetektorom
Pred
Po
Po